Single Blog

5 dôvodov, prečo si ciele nesplníš ani tento rok

“Nechcem už fajčiť, nebudem sa prejedať a budem viac zarábať.”

Poznáš to?

Každý rok si dávaš predsavzatia, ciele a napriek tomu ich nikdy nedodržíš? Vzdávaš sa už začiatkom februára?

Cieľ je konečná stanica, niekde kde sa chceme dostať, nie želanie ani predsavzatie. Ideme z aktuálnej situácie (z bodu A) do cieľovej stanice, kde túžime byť (do bodu B).

Ľudia si často stanovia na nový rok predsavzatia. Ale nie každý si ich aj reálne splní. Presúvajú ich stále na ďalší a ďalší mesiac, dokonca aj rok.

Je to maximálne demotivujúce a ľudia sú z toho nešťastní. Majú pocit, že ich život za veľa nestojí, že stoja na jednom bludnom mieste a že nie sú schopní nič dosiahnuť.

Stáva sa to aj tebe? Máš toho už plné zuby?

Predstav si, ako sa cítiš, keď niečo reálne splníš a dokončíš to. Pamätáš si ešte, aké to bolo skvelé a  povzbudzujúce? Ten pocit naplnenia a vďačnosti?

V podstate nie je chyba ani tak v ľuďoch, ale v spôsobe, ako sa k cieľom stavajú a ako s nimi pracujú.

ciele

Koľko si dať cieľov?

 

Všimla som si, že v motivačných knihách a na blogoch sa píše, že si musíme napísať aspoň 100 cieľov, inak náš život nemá zmysel. Podľa mňa je to maximálny nezmysel.

Predstav si, máš síce 100 cieľov, lebo ti to niekto dal ako úlohu. Zapísaný celý zošit, pozeráš na neho a reálne nevieš, čo s ním ďalej robiť. Netušíš kedy to máš všetko stihnúť. Plus niektoré ciele si tam dáš, len aby bol presný počet. Napríklad kúpiť diár. Je tak?

Áno, chápem má to pohnúť kreativitou…

…ale ciele si nesplníš tým, že si ich napíšeš len ako to-do list a každý deň si ich odčiarkneš. Žiadne obmedzenia číslom, daj si toľko cieľov, koľko je pre teba v poriadku.

 

Vízia

 

Ja “dlhodobé ciele” volám skôr vízia. Tú je dobré mať. Nejaké životné smerovanie a poslanie. Netreba sa však na ňu ale úplne upínať. Časom sa upravuje a vyvíja s tebou. Môže sa zmeniť a je to v poriadku. U niekoho jemne a u iného výrazne. Je dôležité sa pýtať sám seba, či tú víziu skutočne chceš a či je stále v súlade s tebou.

Ťažko sa dopodrobna predstavuje, čo presne budeš robiť o 5 – 10 rokov, keď sa to stále mení a meníš sa aj ty.

Rastieš, naberáš skúsenosti, meníš pohľad na vec, objavuješ nové veci, skúšaš čo sa ti páči a čo ťa baví.

Napríklad ja. To, čo som si pred 5. rokmi predstavovala ako svoje ciele, sú minulosťou.

Klasika.

Opäť to boli ciele niekoho iného, moje ego chcelo súťažiť, ciele boli plytké… Nepoznala som sa a nemala som toľko vedomostí, skúseností a poznania ako dnes.

 

Kvôli čomu ľudia nedosahujú ciele?

 

  1. Nie sú to ciele, sú to skôr želania:

Raz, niekedy, viac, menej….

“Ciele”, ktoré začínajú týmito slovami sú len želania. Povedané len tak do vzduchu. Chýba tam časové ohraničenie a konkrétnosť. Väčšina sa dá odmerať.

Do kedy a koľko budem chudnúť, keď chcem len viac schudnúť? Do kedy sa budem hnať za peniazmi, keď chcem len viac zarobiť? Podľa čoho zistím, že som už cieľ dosiahla?

 

  1. Sú to cudzie ciele a plnia očakávania niekoho iného:

Spoločnosť si zakladá na výsledkoch a my tak môžeme mať skreslenú predstavu o tom, čo naozaj chceme. Uvedomuješ si, koľko času premrháš len kvôli tomu, aby si sa niekomu zapáčil? Aby si v jeho očiach bol hrdina?

Často sa to stáva v MLM firmách, kde sú ľudia naočkovaní cieľmi niekoho iného. Takisto mladí ľudia premrhajú kopec času, energie, nechuti a nervov, len preto aby vyhoveli rodičom. Danú vysokú školu dokončia, aj keď vedia, že sa odboru nechcú a nebudú venovať.

Ľudia často úplne kašlú sami na seba a svoje šťatie. Plniť cudzie očakávania je pasca. Nebudú ťa mať za to radšej, len zvýšia svoje požiadavky.

Buď úprimný sám pre sebou.

Sú tie ciele reálne tvoje? Je to naozaj to, po čom tvoja duša túži?

ciele

  1. Chýba im skutočná vnútorná motivácia:

Ďalšou príčinou neúspechu je, že nemáš skutočnú vnútornú motiváciu si ciele splniť. Cieľ musí mať vyšší zmysel, ako sa len hnať za peniazmi.

Ak je cieľom len zarábanie peňazí a vysoká pozícia, z dlhodobého hľadiska časom príde vyhorenie. Ľudia nemajú kvôli čomu pokračovať. Nič ich už neženie.

Ľudí v skutočnosti nemotivuje nikto a nič z zvonka. Ani nahnevaný šéf, ani motivačné obrázky, hoci sú dosť populárne.

Len oni sami a ich vnútorné PREČO.

 

  1. Ciele sú sformulované a zamerané na to, čo nechcú:

Väčšina predsavzatí je sformulovaná na to, čo nechceme. Niet divu, že sa nám takéto predsavzatia nechce dodržiavať a vykašleme sa na ne.

Ak niečo nechceme, prečo tam zameriavame pozornosť?

Prestav si ženu, ktorá nechce byť tučná. Stále si to opakuje: “Nechcem byť tučná, nechcem byť tučná!” Jej každodenná pozornosť je na tom, že tučná je. Vieš, aké emočné peklo zažíva?

Negatívne myšlienky úplne pohltia našu myseľ. Výsledok je nespokojnosť, podráždenosť, zúfalosť a letargia. Určite si už počul o tom, že priťahuješ len to, čo vyžaruješ.

Ale, aj napriek tomu, vedieť čo nechceme, je skvelý prvý krok. Druhý krok je povedať si, okey viem, čo nechcem, tak čo teda namiesto toho chcem?

 

   5. Ciele sú príliš veľké a neuchopiteľné:

Nie, necháp to tak, že dávať si malé a prízemné ciele je lepšie.

Mať veľké ciele je v poriadku. Jediné čo treba, je rozdeliť si ich do viacerých menších cieľov, ktoré mozog ľahko prijme.

Ak si dáš príliš veľké ciele, že im až reálne nebudeš veriť, tvoj mozog ich podvedome odmietne. Nedokáže spracovať a predstaviť si ich.

Spoznáš to podľa pocitu, že niekde vo vnútri vieš, že klameš sám sebe. Ak takýto pocit zaregistruješ, len si cieľ rozkúskuj. Pokračuj, kým sa pocit neotočí do motivácie.

Jednoduché.

 

“Neúspešní ľudia sa vrhajú do života bezcieľne a potom sa čudujú, že žijú život, ktorý nechcú!”

 

 

Tiež som bola na tom dlho rovnako. Ciele (alebo skôr želania) spísané. Ok a čo teraz? Až som si vďaka koučingu našla systém, ktorý mi funguje.

Ak už konečne chceš život po akom túžiš, môžeš koučing vyskúšať aj ty. Je veľká šanca, že ti pomôže 🙂

 

Alebo príď na náš workshop Vedomé ciele v Košiciach. Prejdeme si komplet všetko. Ako dosiahnuť ciele, ako vytrvať keď sa nedarí a kvôli čomu svoje ciele nebrať až tak vážne. Paradox, však?

 

Ak sa ti tento článok páčil a inšpiroval ťa, zdieľaj ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Ďakujem.

Andrea Winslow

Andrea Winslow

Pomáham cieľavedomým ľuďom a podnikateľom rozvinúť ich potenciál a schopnosti na maximum, aby rýchlejšie dosahovali svoje ciele a plnili si sny.
Andrea Winslow

Komentáre

Komentáre

Comments (0)